Questi">

Question Details

(Solved) (Latest ver. Aug 2020) - Make or Buy - Han Products

Brief item decscription


Item details:

Question:

Han Products manufactures 30,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is as follows:

Direct materials
$ 3.60

Direct labor
10.00

Variable manufacturing overhead
2.40

Fixed manufacturing overhead
9.00

Total cost per part
$25.00

An outside supplier has offered to sell 30,000 units of part S-6 each year to Han Products for $21 per part. If Han Products accepts this offer, the facilities now being used to manufacture part S-6 could be rented to another company at an annual rental of $80,000. However, Han Products has determined that two-thirds of the fixed manufacturing overhead being applied to part S-6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside supplier. Prepare computations showing how much profits will increase or decrease if the outside supplier's offer is accepted. Respond to at least two of your fellow students' postings.

 







About this question:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Sep 16, 2020

PRICE: $11.5

Solution~00010723.zip (18.37 KB)

Buy this answer for only: $11.5

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card. All your purchases are securely protected by PayPal.
SiteLock

Need a similar solution fast, written anew from scratch? Place your own custom order

We have top-notch tutors who can help you with your essay at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments. This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student. New solution orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

Order Now