">

Question Details

(Solved) (Latest ver. Aug 2020) - Mathematical Profit or Loss

Brief item decscription


Item details:

Question:

A factory processes raw honey into syrup and "simple" cola.

A batch consists of 10,000 gallons of honey, costing $7,000.

Processing costs are $40,000, and results in 8,000 gallons of syrup and 2,000 gallons of "simple" cola.

Raw material and processing costs are allocated to the two products (Syrup and "Simple" Cola) based on number of gallons.

Syrup can be sold for $7 a gallon.

"Simple" cola can be sold for $2 a gallon or it can be processed into "Premium" cola.

"Premium" cola can be sold for $3.50 a gallon.

Additional processing costs for a batch of "Premium" cola are $2,100.

Question: Should the factory produce "simple" cola or "Premium" cola (please include all accounting/math steps in answer)?

 







About this question:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Sep 16, 2020

PRICE: $11.5

Solution~00010932.zip (18.37 KB)

Buy this answer for only: $11.5

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card. All your purchases are securely protected by PayPal.
SiteLock

Need a similar solution fast, written anew from scratch? Place your own custom order

We have top-notch tutors who can help you with your essay at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments. This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student. New solution orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

Order Now